Tillbaka

Försvarshögskolan söker en utbildningshandläggare

Högskoleförvaltningen

Beskrivning

Befattningen som utbildningshandläggare med är placerad på den studieadministrativa sektionen inom Forsknings-, utbildnings- och studentavdelningen (FUS) vid Högskoleförvaltningen i Stockholm. FUS uppdrag är att stödja Försvarshögskolans ledning och kärnverksamhet genom beredning av högskolegemensamma forsknings- utbildnings- och studentfrågor.

Arbetsuppgifter

Som utbildningshandläggare ingår du i en grupp som ger stöd till de lärare som arbetar med studiedokumentationssystemet Ladok samt utbildningsdatabasen KursInfo som administrerar högskolans kurs- och utbildningsplaner.

I arbetsuppgifterna ingår löpande databasadministration i både Ladok och Kursinfo. Du kommer också att utbilda nya användare i systemen, ge stöd vid frågor samt utveckla verksamheten genom att aktivt medverka i framtagandet av nya rutiner. Under 2021 kommer KursInfos databas att uppgraderas och en stor del av ditt arbete kommer då bli att stödja systemförvaltaren i att t.ex. kvalitetssäkra data, testa systemet, administrera systeminställningar och användarbehörigheter samt ta fram användarinstruktioner

Även andra administrativa uppgifter inom avdelningens ansvarsområde kan förekomma.

Vem är du?

Vi söker dig med relevant högskoleutbildning och erfarenhet av utbildnings- och/eller studieadministration. Du har erfarenhet av arbete med databasadministration. Du ska obehindrat uttrycka dig muntligt och skriftligt både på svenska och engelska. Vi vill att du är en van användare av Officepaketet. Kunskap och erfarenhet av arbete med utbildningsdatabas t.ex. KursInfo och/eller Ladok är meriterande, liksom arbete på högskola/universitet.

Rollen som utbildningshandläggare innebär ett stort ansvarstagande och kräver att du är noggrann, självgående samt har förmåga att växla mellan olika arbetsuppgifter. Du är trygg i att göra självständiga bedömningar.

Vi ser gärna att du har en god administrativ förmåga och att du på ett framgångsrikt sätt kan planera samt organisera processer och arbetsflöden. Som person är du lätt att samarbete med och du har ett serviceinriktat förhållningssätt och professionellt bemötande. Då du kommer att hålla utbildningar är det även viktigt att du är bekväm med att hålla presentationer.

Stor vikt kommer att fästas vid personliga egenskaper.

Anställningen

Anställningen är en allmän visstidsanställning på heltid under två år med tillträde snarast eller enligt överenskommelse.

Ansökan

Ansökan skickas in via denna annons på vår karriärsida och ska innehålla ett CV och personligt brev. Märk din ansökan med dnr HF/HR 140/2020

Upplysningar

Ytterligare upplysningar om anställningen lämnas av avdelningschef Maria Gustafsson (maria.gustafsson@fhs.se), sektionschef Anna Westerberg (anna.westerberg@fhs.se) alternativt HR-specialist Amanda Beuthan (amanda.beuthan@fhs.se)

Fackliga företrädare är Ronnie Hjorth (ronnie.hjorth@fhs.se) (SACO-S), Anders Oltorp (anders.oltorp@fhs.se) (OFR/O) och Christian Friman (christian.friman@fhs.se) (OFR/S-Försvarsförbundet).

Välkommen med din ansökan senast 2020-10-25!

Anställningsform Visstidsanställning längre än 6 månader
Anställningens omfattning Heltid
Tillträde Enligt övereskommelse
Löneform Månadslön
Antal lediga befattningar 1
Sysselsättningsgrad 100 %
Ort Stockholm
Län Stockholms län
Land Sverige
Referensnummer HF/HR 140/2020
Publicerat 2020-09-30
Sista ansökningsdag 2020-10-25

Logga in och sök jobbet